Krzyż Franciszkański – San Damiano

Co to jest krzyż Franciszkański San Damiano i jak wygląda?

Krzyż franciszkański

Jest to wciąż słabo znany krzyż, choć ma ogromne znaczenie w historii Kościoła, bo to z niego Bóg przemówił do św. Franciszka słowami “Franciszku odbuduj mój Kościół”. Franciszek najpierw odbudował kościółek w San Damiano, w którym wtedy się znajdował, a później Bóg przeprowadził przez niego proces odbudowy Kościoła, który w tamtych czasach był w moralnym i duchowym upadku.

Krzyż z San Damiano ma nietypowy kształt i jest na nim wiele postaci. Osoby, które go nie znają często myślą, że jest to krzyż prawosławny, a to nasz wspaniały krzyż katolicki. Jest piękny, a każdy szczegół ma w nim znaczenie.

Kim jest św. Franciszek z Asyżu?

Choć krzyż św. Franciszka to po 800 latach wciąż mało znany krzyż, to postać św. Franciszka z Asyżu zna każde dziecko. Nazywają go również biedaczyną z Asyżu, bo bardzo upodobał sobie biedę i pomoc ubogim. Żył w latach 1182-1226, a wywodził się z bogatej rodziny kupieckiej. Po nawróceniu rozdał wszystko i żył, żebrząc dla chorych i trędowatych. Marzenia o rycerskiej sławie przekuł na marzenia o świętości. Są tacy, którzy twierdzą, że św. Franciszek zwariował. Zdarzało mu się biegać po polach i krzyczeć, że Miłość nie jest kochana, albo udawać błazna prosząc o pieniądze na chleb.

Franciszek apostołował we Włoszech, ale również poza granicami Włoch. Ponieważ jego przykład życia pociągał wielu mężczyzn, wkrótce św. Franciszek spisał reguły swojego życia i pojechał do Rzymu by uzyskać błogosławieństwo papieża. Tak powstał pierwszy zakon Franciszkanów.

Franciszek wracając z jednej ze swoich wypraw zainscenizował żywą stajenkę i była to pierwsza na świecie stajenka bożonarodzeniowa. Dało to początek “żłóbkom”, “jasełkom”, teatrowi nowożytnemu w Europie. 14 września 1224 r. w Alvernii, podczas czterdziestodniowego postu przed uroczystością św. Michała Archanioła, Jezus objawił mu się i obdarzył go niezwykłą łaską stygmatów – śladów Męki Pańskiej Św. Franciszek był pierwszym stygmatykiem w historii Kościoła.

Św. Franciszek bardzo kochał świat i wszystko co Bóg stworzył. Nawet zwierzęta słuchały jego kazań. Najpopularniejszym dziełem św. Franciszka jest Pieśń Słoneczna.

Najwyższy, wszechmocny i dobry Panie,
Tobie sława, chwała, uwielbienie
I wszelkie błogosławieństwo:
Tylko Tobie, Najwyższy, one przystoją
I żaden człowiek nie jest godzien
Wzywać Twojego Imienia.

Pochwalony bądź, Panie,
Z wszystkimi Twoimi stworzeniami,
A przede wszystkim z naszym bratem słońcem,
Które dzień daje, a Ty przez nie świecisz.
Ono jest piękne i promieniste,
A prze swój blask
Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy!

Panie, bądź pochwalony
Przez naszego brata księżyc,
I nasze siostry gwiazdy,
Które stworzyłeś w niebie
Jasne i cenne, i piękne.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszego brata wiatr,
Przez powietrze i obłoki,
Przez pogodę i wszelkie zmiany czasu,
Którymi karmisz swoje stworzenia.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę wodę,
Która jest wielce pożyteczna,
I pokorna, i cenna, i czysta.

Panie, bądź pochwalony
przez naszego brata ogień,
Którym rozświetlasz noc,
A on jest piękny i radosny,
Żarliwy i mocny.

Panie, bądź pochwalony
Przez tych, którzy przebaczają wrogom
Dla miłości Twojej
I znoszą niesprawiedliwości i prześladowanie.
Błogosławieni, którzy trwają w pokoju u prawdzie,
Gdyż przez Ciebie, Najwyższy,
Będą uwieńczeni.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę, śmierć cielesną,
Której żaden żyjący człowiek ujść nie zdoła.
Biada tym, którzy w grzechu śmiertelnym konają.
Błogosławieni ci,
Którzy odnajdą się w Twojej świętej woli,
Albowiem po raz wtóry
Śmierć im krzywdy nie uczyni.

Czyńcie chwałę i błogosławieństwo Panu,
I składajcie Mu dzięki
I służcie Mu
Z wielką pokorą.

Św. Franciszek z Asyżu

Krzyż z San Damiano znajduje sięo becnie w Bazylice św. Klary w Asyżu we Włoszech. Więcej o świętym Franciszku z Asyżu dowiesz się z dobrych książek i filmów, które znajdziesz w naszej księgarni.

Symbolika Krzyża Franciszkańskiego

Na temat symboliki tego krzyża powstały całe rozważania, a nawet książki. Każda postać, kolor i element tej ikony ma swoje znaczenie. Np. przyciemniona twarz Jezusa mówi nam, że człowiek nie może oglądać Boga twarzą w twarz. Pod krzyżem stoi Maryja, Jan apostoł, Maria Mgdalena i kilka innych również ważnych postaci. Na krzyżu odnajdziemy nawet setnika i jego oddział. Warto zgłębiś całą symbolikę tego pięknego krzyża. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam na tę stronę: http://www.franciszkankiniepokalanej.pl/jm/homepage/news/263-krzyz-z-san-damiano-krzyz-franciszkanski

Krzyż Franciszkański na bierzmowanie

Krzyże Franciszkańskie nie są tak popularne, jak krzyże z medalikiem św. Benedykta, ale na pewno są bardzo ciekawą odmianą. Jesteśmy również producentami krzyży drewnianych i wykonujemy także krzyże Franciszkańskie na zamówienie, praktycznie na każdy wymiar. Krzyże w rozmiarach 7 i 12 cm bardzo dobrze nadają się jako pamiątka bierzmowania. Zapraszamy więc kapłanów i osoby odpowiedzialne w parafiach za sprawy zaopatrzenia do podjęcia z nami współpracy. Można przejrzeć naszą standardową ofertę, ale można do nas również napisać z zapytaniem o nietypowy wymiar lub kształt krzyża na adresbiuro@syjon.pl lub kontaktować się telefonicznie pod numerem 600-465-276

Polecamy drewniany krzyż franciszkański z naszej oferty.